
Hur dyrt är ett hus i förhållande till inkomsten? Svaret beror både på var huset ligger och på vilket hushåll du jämför med. Ett högt pris behöver inte ge den högsta kvoten om inkomsterna också är höga. Ett lågt pris säger samtidigt inte att ett visst hushåll får låna till köpet.
Här jämför vi SCB:s medelpriser för sålda småhus med medianen för hushållens disponibla årsinkomster. Vi följer utvecklingen 2011–2024 och visar uppgifter för alla 290 kommuner. Huvudjämförelsen gäller sammanboende utan barn, med en referensperson som är 18 år eller äldre. Ensamstående, barnfamiljer och åldersgruppen 30–49 år får egna jämförelser.
För riket steg pris–inkomstkvoten i huvudjämförelsen från 5,26 år 2011 till 5,98 år 2024, en ökning på cirka 13,8 procent. År 2021 var den högre: 7,18. Huspriserna har alltså ökat mer än den valda hushållsgruppens inkomster mellan start- och slutåret, men utvecklingen har inte varit jämn.
Vad mäter pris–inkomstkvoten?
Vi dividerar kommunens genomsnittliga köpeskilling för sålda permanenta småhus med median disponibel årsinkomst för en bestämd hushållstyp i samma kommun. Inkomst efter skatt och transfereringar är något annat än en persons månadslön före skatt. Hushållets samlade inkomst kan bland annat innehålla lön, pension, bidrag och realiserade kapitalvinster.
En kvot på 6 betyder att medelpriset motsvarar sex sådana årsinkomster. Det betyder inte att ett hushåll kan betala huset på sex år: inkomsten behövs också till mat, boende och andra utgifter. Kvoten är inte heller lånets storlek i förhållande till inkomsten, eftersom hela köpeskillingen används och ingen kontantinsats har dragits av.
Det är två olika populationer som jämförs. Huspriset gäller de småhus som sålts under året. Inkomsten gäller hushåll som bor i området, oavsett om de hyr, äger, köper eller säljer en bostad. Resultatet är därför en jämförelse av pris- och inkomstnivåer i området, inte statistik över de faktiska husköparnas ekonomi.
Småhusserien omfattar permanentbostäder utan tomträtt. Bostadsrätter, fritidshus och småhus på tomträtt ingår inte. Ett enskilt hus kan skilja sig kraftigt från kommunens genomsnitt i storlek, skick och läge.
Har huspriserna stigit snabbare än inkomsterna?
År 2011 var medelpriset i riket 2 050 000 kronor. År 2024 var det 3 758 000 kronor. I löpande kronor är det en ökning med 83,3 procent. Under samma period ändrades också pengarnas värde, vilket gör en jämförelse utan inflationsjustering missvisande när inkomstserien redan redovisas i fasta priser.
Omräknat till 2024 års penningvärde var 2011 års medelpris ungefär 2 733 000 kronor. Den reala ökningen till 2024 blir då 37,5 procent. Medianinkomsten för sammanboende utan barn steg samtidigt från 519 900 till 628 000 kronor, båda i 2024 års priser: en ökning på 20,8 procent.
I diagrammet börjar båda serierna vid 100 år 2011. Huskurvan visar genomsnittliga köpeskillingar i fasta priser, inte ett kvalitetsjusterat fastighetsprisindex. När andra slags hus säljs kan kurvan förändras även av den anledningen.
Huspriser och hushållsinkomster i fasta priser
Riket, index 2011=100. Köpeskillingarnas medelvärde och median disponibel inkomst för sammanboende utan barn, referensperson 18+ år. Båda serierna är i 2024 års penningvärde före indexering. Beräkning: Bankpunkten.
Diagrammet laddas. Alla värden finns i tabellen nedan.
Visa data som tabell
| Kategori | Medelpris småhus, realt | Medianinkomst, sammanboende utan barn |
|---|---|---|
| 2011 | 100 | 100 |
| 2012 | 101,63 | 102,81 |
| 2013 | 108,11 | 105 |
| 2014 | 114,56 | 108,33 |
| 2015 | 124,45 | 112,41 |
| 2016 | 133,08 | 113,43 |
| 2017 | 139,93 | 114,81 |
| 2018 | 137,67 | 115,96 |
| 2019 | 138,16 | 117,48 |
| 2020 | 147,75 | 119,1 |
| 2021 | 167,9 | 122,89 |
| 2022 | 159,92 | 119 |
| 2023 | 134,61 | 117,43 |
| 2024 | 137,52 | 120,79 |
- Källa: SCB: Försålda småhus efter region och fastighetstyp, FastprisSHRegionAr · Kontrollerad
- Källa: SCB: Disponibel inkomst för hushåll, TabVX4bDispInkN · Kontrollerad
- Källa: SCB: KPI, fastställda årsmedeltal, KPIFastAmed · Kontrollerad
Hushållstypen förändrar jämförelsen
År 2024 ger samma nationella huspris en kvot på 14,36 för ensamstående utan barn, 5,98 för sammanboende utan barn och 4,59 för sammanboende med barn 0–19 år. Skillnaden kommer här från inkomstmåttet; det är samma huspris i alla tre beräkningar.
Det innebär inte att barnfamiljen har mer pengar över varje månad. Familjens utgifter och storlek är inte avdragna från inkomsten. Grupperna skiljer sig också åt i bland annat ålder, arbete och livssituation. Jämförelsen visar hur känsligt resultatet är för valet av hushållsgrupp.
Alla tre kurvor steg tydligt fram till 2021 och föll därefter. I huvudgruppen sjönk kvoten från 7,18 år 2021 till 5,98 år 2024, men den låg fortfarande över 2011 års 5,26. En fallande kvot är inte automatiskt detsamma som en lägre månatlig boendeutgift; räntor och drift kan utvecklas åt ett annat håll.
Samma huspris – tre olika inkomstjämförelser
Medelpris för permanenta småhus i riket dividerat med median disponibel årsinkomst för respektive hushållstyp. Referensperson 18+ år. Kvoter, inte låneår eller skuldkvoter. Beräkning: Bankpunkten.
Diagrammet laddas. Alla värden finns i tabellen nedan.
Visa data som tabell
| Kategori | Ensamstående utan barn | Sammanboende utan barn | Sammanboende med barn 0–19 år |
|---|---|---|---|
| 2011 | 12,69 | 5,26 | 3,86 |
| 2012 | 12,49 | 5,2 | 3,83 |
| 2013 | 12,99 | 5,41 | 4,01 |
| 2014 | 13,53 | 5,56 | 4,1 |
| 2015 | 14,27 | 5,82 | 4,3 |
| 2016 | 15,07 | 6,17 | 4,57 |
| 2017 | 15,65 | 6,41 | 4,76 |
| 2018 | 15,05 | 6,24 | 4,64 |
| 2019 | 14,93 | 6,18 | 4,62 |
| 2020 | 15,67 | 6,52 | 4,91 |
| 2021 | 17,33 | 7,18 | 5,44 |
| 2022 | 16,91 | 7,06 | 5,37 |
| 2023 | 14,41 | 6,03 | 4,56 |
| 2024 | 14,36 | 5,98 | 4,59 |
- Källa: SCB: Försålda småhus efter region och fastighetstyp, FastprisSHRegionAr · Kontrollerad
- Källa: SCB: Disponibel inkomst för hushåll, TabVX4bDispInkN · Kontrollerad
- Källa: SCB: KPI, fastställda årsmedeltal, KPIFastAmed · Kontrollerad
| Hushållstyp | Referenspersonens ålder | Median årsinkomst, kr | Pris–inkomstkvot |
|---|---|---|---|
| Samtliga hushåll | 18+ år | 472 600 | 7,95 |
| Samtliga hushåll | 30–49 år | 595 500 | 6,31 |
| Ensamstående utan barn | 18+ år | 261 700 | 14,36 |
| Ensamstående utan barn | 30–49 år | 321 000 | 11,71 |
| Sammanboende utan barn | 18+ år | 628 000 | 5,98 |
| Sammanboende utan barn | 30–49 år | 706 700 | 5,32 |
| Sammanboende med barn 0–19 år | 18+ år | 817 900 | 4,59 |
| Sammanboende med barn 0–19 år | 30–49 år | 800 500 | 4,69 |
För sammanboende utan barn i åldersgruppen 30–49 år blir rikets kvot 5,32 i stället för 5,98. Ålder avser här den person i hushållet som har högst sammanräknad förvärvsinkomst, inte nödvändigtvis alla vuxna. Huvudurvalet 18+ omfattar även äldre hushåll. Därför är åldersjämförelsen relevant, men inte ett facit för alla förstagångsköpare.
Var är kvoten högst och lägst?
Bland kommuner med minst 30 registrerade småhusköp under 2024 har Lidingö den högsta kvoten i huvudjämförelsen, 15,25. Därefter följer Danderyd med 13,34 och Sundbyberg med 12,95. Ragunda har den lägsta kvoten bland kommunerna i rangordningen, 1,01, följt av Överkalix med 1,23 och Munkfors med 1,25.
Gränsen på 30 köp är Bankpunktens redaktionella avgränsning, inte SCB:s kvalitetsgräns eller en garanti för stabila resultat. Den ger 278 kommuner i rangordningen. Alla 290 kommuner finns i tabellerna längre ned, även de tolv som har färre köp.
Tio högsta pris–inkomstkvoterna 2024
Kommuner med minst 30 köp år 2024. Medelpris för sålda permanenta småhus dividerat med median disponibel årsinkomst för sammanboende utan barn, referensperson 18+ år. Beräkning: Bankpunkten.
Diagrammet laddas. Alla värden finns i tabellen nedan.
Visa data som tabell
| Kategori | Pris–inkomstkvot |
|---|---|
| Lidingö | 15,25 |
| Danderyd | 13,34 |
| Sundbyberg | 12,95 |
| Nacka | 11,57 |
| Vaxholm | 11,41 |
| Stockholm | 10,9 |
| Sollentuna | 10,69 |
| Täby | 10,48 |
| Göteborg | 10,11 |
| Malmö | 9,74 |
- Källa: SCB: Försålda småhus efter region och fastighetstyp, FastprisSHRegionAr · Kontrollerad
- Källa: SCB: Disponibel inkomst för hushåll, TabVX4bDispInkN · Kontrollerad
- Källa: SCB: KPI, fastställda årsmedeltal, KPIFastAmed · Kontrollerad
Tio lägsta pris–inkomstkvoterna 2024
Kommuner med minst 30 köp år 2024. Medelpris för sålda permanenta småhus dividerat med median disponibel årsinkomst för sammanboende utan barn, referensperson 18+ år. Beräkning: Bankpunkten.
Diagrammet laddas. Alla värden finns i tabellen nedan.
Visa data som tabell
| Kategori | Pris–inkomstkvot |
|---|---|
| Ragunda | 1,01 |
| Överkalix | 1,23 |
| Munkfors | 1,25 |
| Vilhelmina | 1,27 |
| Hällefors | 1,28 |
| Kramfors | 1,33 |
| Bräcke | 1,4 |
| Strömsund | 1,5 |
| Ånge | 1,5 |
| Pajala | 1,53 |
- Källa: SCB: Försålda småhus efter region och fastighetstyp, FastprisSHRegionAr · Kontrollerad
- Källa: SCB: Disponibel inkomst för hushåll, TabVX4bDispInkN · Kontrollerad
- Källa: SCB: KPI, fastställda årsmedeltal, KPIFastAmed · Kontrollerad
Den högsta genomsnittliga köpeskillingen behöver inte ge den högsta kvoten. Danderyds medelpris var 13 095 000 kronor, högre än Lidingös 12 935 000 kronor. Men medianinkomsten i den valda hushållsgruppen var också högre i Danderyd: 982 000 kronor mot 848 400 kronor. Därför blev kvoten lägre där.
Ragundas medelpris var 544 000 kronor och medianinkomsten 536 600 kronor. Det ger kvoten 1,01. Men ett billigare hus kan behöva renovering och ha höga driftsutgifter, och statistiken säger inget om det lokala utbudet av arbeten eller hushållets möjlighet att få ett lån.
Solna visar varför köpgränsen måste redovisas: kommunen hade en kvot på 13,88 men bara 29 köp. Den ligger därför utanför rangordningen. Om Åsele, som också hade 29 köp, hade tagits med hade dess kvot på cirka 1,00 hamnat under Ragundas. Utelämnade kommuner får alltså inte försvinna ur förklaringen.
| Kommun | Köp | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot |
|---|---|---|---|---|
| Solna | 29 | 11 030 | 794,8 | 13,88 |
| Ydre | 28 | 2 075 | 570,0 | 3,64 |
| Dals-Ed | 27 | 1 294 | 552,5 | 2,34 |
| Norberg | 27 | 1 240 | 562,8 | 2,20 |
| Bjurholm | 16 | 955 | 519,9 | 1,84 |
| Norsjö | 26 | 741 | 541,0 | 1,37 |
| Malå | 18 | 649 | 533,7 | 1,22 |
| Sorsele | 18 | 567 | 524,1 | 1,08 |
| Dorotea | 13 | 559 | 501,5 | 1,11 |
| Åsele | 29 | 518 | 519,0 | 1,00 |
| Arjeplog | 18 | 1 314 | 595,2 | 2,21 |
| Övertorneå | 23 | 571 | 508,7 | 1,12 |
Vilka kommuner har fått en högre kvot sedan 2011?
I 262 av 290 kommuner var huvudkvoten högre 2024 än 2011. Om jämförelsen begränsas till kommuner med minst 30 köp under båda åren blir det 253 av 275. Vi ger varje kommun samma vikt i denna räkning; resultatet är inte andelen svenska hushåll som fått svårare att köpa hus.
Bland de 275 kommunerna är ökningen störst i Robertsfors, cirka 105,4 procent, följt av Aneby, 83,8 procent, och Malung-Sälen, 80,4 procent. De största minskningarna finns i Strömstad, cirka 28,5 procent, Örkelljunga, 22,2 procent, och Årjäng, 15,3 procent. Det är förändringar i kvoten mellan två år, inte kvalitetsjusterade prisförändringar eller ett bevis för varför utvecklingen har skett.
För små kommuner kan sammansättningen av sålda hus påverka resultatet mycket. Inkomstmåttet kan också påverkas av förändringar i vilka hushåll som bor där. Stora rörelser är därför en anledning att granska underlaget närmare, inte att förklara utvecklingen med en enda faktor.
| Kommun | Kvot 2011 | Kvot 2024 | Förändring | Köp 2011 | Köp 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Robertsfors | 1,39 | 2,85 | +105,4 % | 55 | 57 |
| Aneby | 1,77 | 3,24 | +83,8 % | 46 | 44 |
| Malung-Sälen | 2,25 | 4,05 | +80,4 % | 62 | 75 |
| Lekeberg | 2,45 | 4,20 | +71,3 % | 65 | 86 |
| Svenljunga | 1,85 | 3,12 | +69,1 % | 68 | 92 |
| Strömstad | 7,38 | 5,28 | -28,5 % | 87 | 76 |
| Örkelljunga | 3,61 | 2,81 | -22,2 % | 99 | 100 |
| Årjäng | 3,46 | 2,93 | -15,3 % | 78 | 50 |
| Eda | 2,35 | 2,00 | -15,0 % | 74 | 70 |
| Tanum | 6,01 | 5,19 | -13,6 % | 92 | 87 |
Stockholm, Göteborg och Malmö över tid
År 2024 var kvoten 10,90 i Stockholms kommun, 10,11 i Göteborg och 9,74 i Malmö. Alla tre låg över rikets 5,98. Här gäller kommungränserna, inte respektive län eller storstadsområde. Riket är dessutom en egen beräkning med nationellt medelpris och nationell medianinkomst, inte genomsnittet av kommunernas kvoter.
Kurvorna visar både den långsiktiga förändringen och nedgången efter de höga nivåerna omkring 2021. De beskriver småhusmarknaden, även i storstäder där många bor i bostadsrätt eller hyresrätt. Använd dem därför inte som ett generellt mått på alla bostäder i respektive stad.
Storstadskommunernas pris–inkomstkvot 2011–2024
Sammanboende utan barn, referensperson 18+ år. Stockholm, Göteborg och Malmö avser kommuner. Riket beräknas från nationella uppgifter. Beräkning: Bankpunkten.
Diagrammet laddas. Alla värden finns i tabellen nedan.
Visa data som tabell
| Kategori | Stockholm | Göteborg | Malmö | Riket |
|---|---|---|---|---|
| 2011 | 9,47 | 9,31 | 9,26 | 5,26 |
| 2012 | 9,28 | 8,94 | 8,54 | 5,2 |
| 2013 | 10,15 | 9,14 | 8,64 | 5,41 |
| 2014 | 10,6 | 9,45 | 8,61 | 5,56 |
| 2015 | 11,97 | 10,42 | 9,4 | 5,82 |
| 2016 | 12,59 | 11,27 | 9,64 | 6,17 |
| 2017 | 13,28 | 11,9 | 10,05 | 6,41 |
| 2018 | 12,09 | 11,26 | 9,65 | 6,24 |
| 2019 | 11,76 | 11,23 | 10,26 | 6,18 |
| 2020 | 12,01 | 11,6 | 10,54 | 6,52 |
| 2021 | 12,91 | 12,5 | 11,6 | 7,18 |
| 2022 | 12,48 | 12,64 | 11,89 | 7,06 |
| 2023 | 11,09 | 10,49 | 9,97 | 6,03 |
| 2024 | 10,9 | 10,11 | 9,74 | 5,98 |
- Källa: SCB: Försålda småhus efter region och fastighetstyp, FastprisSHRegionAr · Kontrollerad
- Källa: SCB: Disponibel inkomst för hushåll, TabVX4bDispInkN · Kontrollerad
- Källa: SCB: KPI, fastställda årsmedeltal, KPIFastAmed · Kontrollerad
Hur stabil är rangordningen?
När gränsen höjs från 30 till 50 eller 100 köp ligger Lidingö och Danderyd fortfarande högst i huvudjämförelsen. Sundbyberg, med 41 köp, faller däremot bort. Den lägsta kommunen skiftar också: Ragunda vid minst 30 köp, Vilhelmina vid minst 50 och Kramfors vid minst 100.
Byter vi hushållstyp förändras bilden mer. För sammanboende med barn 0–19 år har Sundbyberg högst kvot bland kommuner med minst 30 köp. För ensamstående utan barn ligger Lidingö högst. Det finns därför ingen enda kommunrankning som gäller för alla hushåll.
| Minst antal köp | Kommuner | Högst kvot | Kvot | Lägst kvot | Kvot |
|---|---|---|---|---|---|
| 30 | 278 | Lidingö | 15,25 | Ragunda | 1,01 |
| 50 | 251 | Lidingö | 15,25 | Vilhelmina | 1,27 |
| 100 | 163 | Lidingö | 15,25 | Kramfors | 1,33 |
Vad betyder jämförelsen för den som vill köpa hus?
Kvoten hjälper dig att sätta ett pris i ett sammanhang. Den ersätter inte en kalkyl för det egna hushållet. Två hushåll med samma inkomst kan ha helt olika sparande, skulder, familjeutgifter och behov av ekonomiska marginaler.
Räkna därför separat på ränta, amortering och drift. Amortering minskar skulden men tar ändå pengar från månadens betalningsutrymme. Uppvärmning, försäkring, fastighetsavgift, underhåll och kostnader vid köp behöver också få plats. En låg pris–inkomstkvot säger inget om husets skick eller framtida reparationsbehov.
Som rent räkneexempel kostar en procentenhet högre ränta på ett lån på tre miljoner kronor 30 000 kronor mer om året, eller 2 500 kronor i månaden före eventuell skattereduktion. Det illustrerar varför månadskostnaden kan ändras även om pris–inkomstkvoten står stilla. Exemplet är varken ett aktuellt erbjudande eller en bedömning av hur mycket du kan låna.
Bankens kreditprövning och kalkyl över kvar att leva på, KALP, behöver ta hänsyn till hushållets egna förutsättningar. Läs mer i vår guide om bolån, pröva bolånekalkylatorn och se hur kalkylräntan påverkar KALP. Den som vill förstå skillnaden mellan pris och allmän köpkraft kan också läsa vår långa serie över bostadspriser före och efter inflation.
Hela rikets årsserie 2011–2024
Tabellen visar de nivåer som ligger bakom huvudjämförelsen. Köpeskilling i löpande priser är det årets kronor. Den omräknade köpeskillingen och inkomsten är båda i 2024 års priser. Belopp anges i tusental kronor och kvoten avrundas till två decimaler; beräkningarna använder oavrundade mellanled.
| År | Köp | Huspris, löpande tkr | Huspris, 2024-tkr | Medianinkomst, 2024-tkr | Kvot |
|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 51437 | 2 050 | 2 732,7 | 519,9 | 5,26 |
| 2012 | 49534 | 2 102 | 2 777,4 | 534,5 | 5,20 |
| 2013 | 51431 | 2 235 | 2 954,4 | 545,9 | 5,41 |
| 2014 | 54884 | 2 364 | 3 130,6 | 563,2 | 5,56 |
| 2015 | 58141 | 2 567 | 3 401,0 | 584,4 | 5,82 |
| 2016 | 54544 | 2 772 | 3 636,8 | 589,7 | 6,17 |
| 2017 | 55005 | 2 967 | 3 824,0 | 596,9 | 6,41 |
| 2018 | 54725 | 2 976 | 3 762,1 | 602,9 | 6,24 |
| 2019 | 56298 | 3 040 | 3 775,7 | 610,8 | 6,18 |
| 2020 | 56519 | 3 267 | 4 037,6 | 619,2 | 6,52 |
| 2021 | 60284 | 3 793 | 4 588,3 | 638,9 | 7,18 |
| 2022 | 56053 | 3 915 | 4 370,2 | 618,7 | 7,06 |
| 2023 | 46641 | 3 577 | 3 678,5 | 610,5 | 6,03 |
| 2024 | 52797 | 3 758 | 3 758,0 | 628,0 | 5,98 |
Länen 2024
Här används varje läns eget medelpris och medianinkomst för sammanboende utan barn, referensperson 18+ år. Länskvoten är inte medelvärdet av kommunernas kvoter. Länsöversikten ger en bredare bild men döljer samtidigt stora skillnader inom samma län.
| Län | Köp | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms län | 8448 | 6 748 | 734,0 | 9,19 |
| Uppsala län | 1989 | 3 827 | 629,9 | 6,08 |
| Södermanlands län | 1748 | 3 252 | 594,6 | 5,47 |
| Östergötlands län | 2293 | 3 342 | 606,0 | 5,51 |
| Jönköpings län | 2035 | 2 695 | 605,9 | 4,45 |
| Kronobergs län | 939 | 2 222 | 594,9 | 3,74 |
| Kalmar län | 1651 | 2 301 | 575,7 | 4,00 |
| Gotlands län | 349 | 3 953 | 560,6 | 7,05 |
| Blekinge län | 1022 | 2 188 | 585,5 | 3,74 |
| Skåne län | 7753 | 3 960 | 622,0 | 6,37 |
| Hallands län | 2119 | 4 320 | 631,7 | 6,84 |
| Västra Götalands län | 8293 | 3 849 | 631,9 | 6,09 |
| Värmlands län | 1775 | 2 206 | 588,5 | 3,75 |
| Örebro län | 1698 | 2 512 | 588,8 | 4,27 |
| Västmanlands län | 1505 | 3 141 | 609,7 | 5,15 |
| Dalarnas län | 1873 | 2 331 | 581,9 | 4,01 |
| Gävleborgs län | 1698 | 2 172 | 578,3 | 3,76 |
| Västernorrlands län | 1558 | 1 769 | 586,8 | 3,01 |
| Jämtlands län | 818 | 2 573 | 573,4 | 4,49 |
| Västerbottens län | 1755 | 2 733 | 600,8 | 4,55 |
| Norrbottens län | 1478 | 2 081 | 607,8 | 3,42 |
Alla 290 kommuner – priser, inkomster och kvoter
Kommunerna är grupperade länsvis i kommunkodsordning. Inkomst och kvot gäller huvudgruppen sammanboende utan barn, referensperson 18+ år. Både pris och inkomst avser 2024. Förändringen jämför kvoten 2024 med 2011, efter att priserna satts i samma penningvärde.
En stjärna (*) efter antalet köp betyder färre än 30 köp år 2024. Ett † efter förändringen betyder att minst ett av jämförelseåren har färre än 30 köp; kommunen ingår då inte i vår rangordning av förändringar. Siffrorna visas ändå så att hela underlaget finns med. På mobilen kan du dra tabellerna i sidled. Webbläsarens sökfunktion hjälper dig att hitta din kommun.
Stockholms län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0114 Upplands Väsby | 187 | 5 257 | 640,7 | 8,21 | 7,34 | +11,8 % |
| 0115 Vallentuna | 318 | 5 286 | 711,0 | 7,43 | 6,72 | +10,6 % |
| 0117 Österåker | 482 | 5 667 | 738,1 | 7,68 | 6,83 | +12,4 % |
| 0120 Värmdö | 411 | 6 221 | 724,4 | 8,59 | 8,10 | +6,0 % |
| 0123 Järfälla | 340 | 5 473 | 670,7 | 8,16 | 7,41 | +10,1 % |
| 0125 Ekerö | 231 | 6 352 | 735,6 | 8,64 | 7,69 | +12,3 % |
| 0126 Huddinge | 624 | 6 274 | 673,9 | 9,31 | 8,35 | +11,4 % |
| 0127 Botkyrka | 319 | 4 874 | 577,8 | 8,44 | 7,39 | +14,2 % |
| 0128 Salem | 66 | 5 424 | 677,3 | 8,01 | 6,70 | +19,6 % |
| 0136 Haninge | 466 | 4 918 | 635,3 | 7,74 | 6,81 | +13,7 % |
| 0138 Tyresö | 344 | 6 319 | 712,3 | 8,87 | 8,54 | +3,9 % |
| 0139 Upplands-Bro | 128 | 4 647 | 654,6 | 7,10 | 6,47 | +9,7 % |
| 0140 Nykvarn | 124 | 4 442 | 707,1 | 6,28 | 5,82 | +7,9 % |
| 0160 Täby | 555 | 8 585 | 819,3 | 10,48 | 9,17 | +14,3 % |
| 0162 Danderyd | 157 | 13 095 | 982,0 | 13,34 | 11,11 | +20,0 % |
| 0163 Sollentuna | 367 | 8 005 | 748,8 | 10,69 | 9,65 | +10,8 % |
| 0180 Stockholm | 1278 | 8 597 | 788,4 | 10,90 | 9,47 | +15,1 % |
| 0181 Södertälje | 270 | 4 176 | 592,1 | 7,05 | 6,60 | +6,9 % |
| 0182 Nacka | 475 | 9 398 | 812,4 | 11,57 | 11,12 | +4,0 % |
| 0183 Sundbyberg | 41 | 9 690 | 748,2 | 12,95 | 13,13 | -1,4 % |
| 0184 Solna | 29 * | 11 030 | 794,8 | 13,88 | 14,26 | -2,7 % † |
| 0186 Lidingö | 218 | 12 935 | 848,4 | 15,25 | 13,96 | +9,2 % |
| 0187 Vaxholm | 66 | 8 589 | 753,0 | 11,41 | 9,81 | +16,3 % |
| 0188 Norrtälje | 523 | 3 503 | 610,7 | 5,74 | 5,23 | +9,7 % |
| 0191 Sigtuna | 219 | 5 361 | 637,1 | 8,41 | 7,83 | +7,5 % |
| 0192 Nynäshamn | 210 | 3 990 | 615,8 | 6,48 | 6,13 | +5,6 % |
Uppsala län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0305 Håbo | 187 | 3 993 | 663,4 | 6,02 | 5,00 | +20,3 % |
| 0319 Älvkarleby | 86 | 1 902 | 569,3 | 3,34 | 2,91 | +15,0 % |
| 0330 Knivsta | 122 | 4 957 | 688,7 | 7,20 | 6,22 | +15,8 % |
| 0331 Heby | 125 | 1 796 | 560,5 | 3,20 | 2,61 | +22,5 % |
| 0360 Tierp | 154 | 1 933 | 559,6 | 3,45 | 2,88 | +19,9 % |
| 0380 Uppsala | 856 | 4 759 | 645,2 | 7,38 | 7,02 | +5,0 % |
| 0381 Enköping | 318 | 3 461 | 620,7 | 5,58 | 4,94 | +12,9 % |
| 0382 Östhammar | 141 | 2 840 | 601,2 | 4,72 | 3,89 | +21,4 % |
Södermanlands län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0428 Vingåker | 66 | 1 593 | 543,7 | 2,93 | 2,63 | +11,5 % |
| 0461 Gnesta | 81 | 3 344 | 572,1 | 5,85 | 4,75 | +23,0 % |
| 0480 Nyköping | 290 | 3 335 | 609,2 | 5,47 | 4,69 | +16,8 % |
| 0481 Oxelösund | 67 | 2 513 | 583,4 | 4,31 | 3,58 | +20,4 % |
| 0482 Flen | 114 | 1 962 | 549,0 | 3,57 | 3,24 | +10,4 % |
| 0483 Katrineholm | 176 | 2 531 | 568,2 | 4,45 | 3,67 | +21,3 % |
| 0484 Eskilstuna | 520 | 3 291 | 581,9 | 5,66 | 4,69 | +20,6 % |
| 0486 Strängnäs | 293 | 3 993 | 639,8 | 6,24 | 5,43 | +14,9 % |
| 0488 Trosa | 141 | 4 418 | 680,7 | 6,49 | 5,44 | +19,4 % |
Östergötlands län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0509 Ödeshög | 42 | 1 412 | 556,8 | 2,54 | 2,33 | +9,0 % |
| 0512 Ydre | 28 * | 2 075 | 570,0 | 3,64 | 1,70 | +114,6 % † |
| 0513 Kinda | 70 | 2 545 | 595,3 | 4,28 | 2,71 | +57,8 % |
| 0560 Boxholm | 30 | 2 099 | 583,1 | 3,60 | 2,25 | +60,3 % |
| 0561 Åtvidaberg | 96 | 2 200 | 565,9 | 3,89 | 2,86 | +35,8 % |
| 0562 Finspång | 107 | 1 983 | 574,8 | 3,45 | 2,75 | +25,5 % |
| 0563 Valdemarsvik | 69 | 1 783 | 542,1 | 3,29 | 3,80 | -13,5 % |
| 0580 Linköping | 614 | 4 421 | 642,6 | 6,88 | 6,41 | +7,4 % |
| 0581 Norrköping | 627 | 3 751 | 601,4 | 6,24 | 5,38 | +15,8 % |
| 0582 Söderköping | 111 | 3 016 | 606,5 | 4,97 | 4,29 | +15,8 % |
| 0583 Motala | 238 | 2 513 | 574,6 | 4,37 | 3,49 | +25,4 % |
| 0584 Vadstena | 63 | 3 202 | 597,4 | 5,36 | 3,79 | +41,4 % |
| 0586 Mjölby | 198 | 2 811 | 599,1 | 4,69 | 3,44 | +36,4 % |
Jönköpings län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0604 Aneby | 44 | 1 947 | 600,1 | 3,24 | 1,77 | +83,8 % |
| 0617 Gnosjö | 52 | 1 499 | 610,0 | 2,46 | 2,27 | +8,5 % † |
| 0642 Mullsjö | 66 | 2 098 | 559,2 | 3,75 | 2,46 | +52,7 % |
| 0643 Habo | 129 | 3 335 | 610,6 | 5,46 | 4,19 | +30,2 % |
| 0662 Gislaved | 147 | 1 426 | 595,1 | 2,40 | 2,65 | -9,7 % |
| 0665 Vaggeryd | 104 | 2 289 | 616,1 | 3,72 | 2,65 | +40,1 % |
| 0680 Jönköping | 673 | 3 839 | 622,2 | 6,17 | 5,80 | +6,4 % |
| 0682 Nässjö | 209 | 1 841 | 592,5 | 3,11 | 2,42 | +28,5 % |
| 0683 Värnamo | 183 | 2 799 | 621,3 | 4,51 | 3,81 | +18,1 % |
| 0684 Sävsjö | 56 | 1 455 | 563,7 | 2,58 | 1,75 | +47,1 % |
| 0685 Vetlanda | 158 | 1 710 | 581,6 | 2,94 | 2,42 | +21,3 % |
| 0686 Eksjö | 99 | 1 936 | 593,6 | 3,26 | 2,53 | +28,9 % |
| 0687 Tranås | 115 | 2 439 | 580,9 | 4,20 | 2,97 | +41,5 % |
Kronobergs län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0760 Uppvidinge | 67 | 1 133 | 563,8 | 2,01 | 1,57 | +28,2 % |
| 0761 Lessebo | 71 | 1 263 | 534,0 | 2,37 | 2,10 | +12,6 % |
| 0763 Tingsryd | 78 | 1 129 | 550,5 | 2,05 | 1,98 | +3,7 % |
| 0764 Alvesta | 84 | 1 737 | 582,7 | 2,98 | 2,43 | +22,8 % |
| 0765 Älmhult | 84 | 2 181 | 598,7 | 3,64 | 3,26 | +11,7 % |
| 0767 Markaryd | 71 | 1 481 | 539,3 | 2,75 | 2,26 | +21,6 % |
| 0780 Växjö | 334 | 3 295 | 622,6 | 5,29 | 5,01 | +5,6 % |
| 0781 Ljungby | 150 | 1 986 | 587,3 | 3,38 | 3,15 | +7,2 % |
Kalmar län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0821 Högsby | 68 | 811 | 508,0 | 1,60 | 1,28 | +24,2 % |
| 0834 Torsås | 65 | 1 343 | 543,9 | 2,47 | 1,66 | +48,6 % |
| 0840 Mörbylånga | 147 | 2 863 | 585,9 | 4,89 | 4,24 | +15,2 % |
| 0860 Hultsfred | 106 | 892 | 530,9 | 1,68 | 1,35 | +24,2 % |
| 0861 Mönsterås | 98 | 1 536 | 574,5 | 2,67 | 2,31 | +15,9 % |
| 0862 Emmaboda | 67 | 1 012 | 579,3 | 1,75 | 1,52 | +14,9 % |
| 0880 Kalmar | 389 | 3 701 | 613,1 | 6,04 | 4,85 | +24,4 % |
| 0881 Nybro | 142 | 1 518 | 549,1 | 2,76 | 2,52 | +9,9 % |
| 0882 Oskarshamn | 176 | 2 344 | 589,6 | 3,98 | 3,58 | +10,9 % |
| 0883 Västervik | 205 | 2 154 | 554,4 | 3,89 | 3,50 | +11,1 % |
| 0884 Vimmerby | 94 | 1 758 | 567,4 | 3,10 | 2,15 | +43,9 % |
| 0885 Borgholm | 94 | 2 637 | 559,9 | 4,71 | 4,14 | +13,8 % |
Gotlands län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0980 Gotland | 349 | 3 953 | 560,6 | 7,05 | 5,38 | +31,2 % |
Blekinge län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1060 Olofström | 98 | 1 089 | 558,5 | 1,95 | 1,87 | +4,5 % |
| 1080 Karlskrona | 359 | 2 747 | 606,0 | 4,53 | 4,23 | +7,2 % |
| 1081 Ronneby | 209 | 1 693 | 563,0 | 3,01 | 3,07 | -1,9 % |
| 1082 Karlshamn | 218 | 2 239 | 582,9 | 3,84 | 3,39 | +13,4 % |
| 1083 Sölvesborg | 138 | 2 185 | 578,1 | 3,78 | 3,45 | +9,6 % |
Skåne län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1214 Svalöv | 128 | 2 344 | 606,5 | 3,86 | 2,91 | +33,0 % |
| 1230 Staffanstorp | 213 | 4 506 | 672,2 | 6,70 | 6,17 | +8,6 % |
| 1231 Burlöv | 83 | 4 220 | 566,6 | 7,45 | 7,06 | +5,6 % |
| 1233 Vellinge | 352 | 7 041 | 768,8 | 9,16 | 8,40 | +9,0 % |
| 1256 Östra Göinge | 114 | 1 206 | 561,5 | 2,15 | 1,76 | +22,4 % |
| 1257 Örkelljunga | 100 | 1 600 | 569,6 | 2,81 | 3,61 | -22,2 % |
| 1260 Bjuv | 146 | 1 903 | 573,3 | 3,32 | 3,25 | +2,0 % |
| 1261 Kävlinge | 223 | 4 564 | 673,5 | 6,78 | 5,60 | +20,9 % |
| 1262 Lomma | 195 | 7 159 | 771,3 | 9,28 | 8,09 | +14,7 % |
| 1263 Svedala | 196 | 4 057 | 648,1 | 6,26 | 5,60 | +11,7 % |
| 1264 Skurup | 156 | 3 206 | 630,6 | 5,08 | 4,39 | +15,9 % |
| 1265 Sjöbo | 231 | 2 153 | 590,6 | 3,65 | 3,60 | +1,4 % |
| 1266 Hörby | 157 | 2 273 | 595,7 | 3,82 | 3,64 | +4,7 % |
| 1267 Höör | 174 | 2 413 | 622,8 | 3,87 | 3,99 | -2,9 % |
| 1270 Tomelilla | 112 | 2 350 | 568,9 | 4,13 | 2,82 | +46,6 % |
| 1272 Bromölla | 93 | 1 581 | 558,4 | 2,83 | 2,98 | -4,9 % |
| 1273 Osby | 93 | 1 268 | 567,3 | 2,24 | 2,39 | -6,6 % |
| 1275 Perstorp | 50 | 1 546 | 558,7 | 2,77 | 2,52 | +9,8 % |
| 1276 Klippan | 174 | 1 878 | 559,7 | 3,36 | 2,86 | +17,1 % |
| 1277 Åstorp | 98 | 2 431 | 573,2 | 4,24 | 3,25 | +30,5 % |
| 1278 Båstad | 150 | 4 746 | 673,8 | 7,04 | 7,14 | -1,3 % |
| 1280 Malmö | 809 | 6 059 | 622,3 | 9,74 | 9,26 | +5,2 % |
| 1281 Lund | 370 | 5 352 | 639,6 | 8,37 | 7,64 | +9,5 % |
| 1282 Landskrona | 216 | 4 143 | 594,9 | 6,96 | 5,49 | +27,0 % |
| 1283 Helsingborg | 632 | 4 899 | 634,5 | 7,72 | 7,32 | +5,5 % |
| 1284 Höganäs | 246 | 4 911 | 661,4 | 7,43 | 6,05 | +22,7 % |
| 1285 Eslöv | 241 | 3 119 | 597,1 | 5,22 | 4,67 | +11,8 % |
| 1286 Ystad | 254 | 4 057 | 627,7 | 6,46 | 5,58 | +15,7 % |
| 1287 Trelleborg | 340 | 3 770 | 614,4 | 6,14 | 5,82 | +5,4 % |
| 1290 Kristianstad | 554 | 2 695 | 600,6 | 4,49 | 3,87 | +16,0 % |
| 1291 Simrishamn | 183 | 3 510 | 599,7 | 5,85 | 5,18 | +12,9 % |
| 1292 Ängelholm | 286 | 4 111 | 647,5 | 6,35 | 5,60 | +13,3 % |
| 1293 Hässleholm | 384 | 1 872 | 564,2 | 3,32 | 2,95 | +12,4 % |
Hallands län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1315 Hylte | 63 | 1 204 | 561,8 | 2,14 | 2,05 | +4,7 % |
| 1380 Halmstad | 536 | 3 955 | 610,6 | 6,48 | 6,01 | +7,7 % |
| 1381 Laholm | 178 | 2 533 | 583,6 | 4,34 | 3,86 | +12,6 % |
| 1382 Falkenberg | 283 | 3 412 | 595,8 | 5,73 | 4,22 | +35,8 % |
| 1383 Varberg | 381 | 4 303 | 635,4 | 6,77 | 5,84 | +16,0 % |
| 1384 Kungsbacka | 678 | 5 754 | 723,2 | 7,96 | 7,19 | +10,7 % |
Västra Götalands län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1401 Härryda | 272 | 5 127 | 708,9 | 7,23 | 6,89 | +5,0 % |
| 1402 Partille | 213 | 6 141 | 697,1 | 8,81 | 8,05 | +9,5 % |
| 1407 Öckerö | 106 | 5 808 | 699,0 | 8,31 | 8,15 | +1,9 % |
| 1415 Stenungsund | 202 | 4 525 | 679,8 | 6,66 | 5,76 | +15,6 % |
| 1419 Tjörn | 122 | 4 054 | 676,9 | 5,99 | 5,90 | +1,5 % |
| 1421 Orust | 125 | 3 251 | 600,7 | 5,41 | 6,08 | -10,9 % |
| 1427 Sotenäs | 59 | 4 851 | 641,6 | 7,56 | 7,06 | +7,1 % |
| 1430 Munkedal | 85 | 1 749 | 565,1 | 3,10 | 3,10 | -0,1 % |
| 1435 Tanum | 87 | 3 240 | 624,4 | 5,19 | 6,01 | -13,6 % |
| 1438 Dals-Ed | 27 * | 1 294 | 552,5 | 2,34 | 2,94 | -20,4 % † |
| 1439 Färgelanda | 31 | 1 214 | 549,2 | 2,21 | 1,98 | +11,9 % |
| 1440 Ale | 223 | 3 878 | 621,2 | 6,24 | 5,09 | +22,7 % |
| 1441 Lerum | 398 | 4 466 | 696,1 | 6,42 | 5,77 | +11,3 % |
| 1442 Vårgårda | 83 | 2 680 | 597,5 | 4,49 | 3,48 | +29,0 % |
| 1443 Bollebygd | 76 | 3 414 | 636,9 | 5,36 | 4,23 | +26,6 % |
| 1444 Grästorp | 48 | 1 750 | 599,1 | 2,92 | 2,35 | +24,5 % † |
| 1445 Essunga | 33 | 1 596 | 562,3 | 2,84 | 1,83 | +55,4 % |
| 1446 Karlsborg | 54 | 1 872 | 575,4 | 3,25 | 3,08 | +5,6 % |
| 1447 Gullspång | 54 | 989 | 529,6 | 1,87 | 1,54 | +20,9 % |
| 1452 Tranemo | 92 | 1 388 | 585,8 | 2,37 | 1,88 | +25,8 % |
| 1460 Bengtsfors | 75 | 1 005 | 550,0 | 1,83 | 1,84 | -0,7 % |
| 1461 Mellerud | 62 | 1 556 | 554,9 | 2,80 | 2,10 | +33,8 % |
| 1462 Lilla Edet | 129 | 2 315 | 592,8 | 3,91 | 2,99 | +30,4 % |
| 1463 Mark | 219 | 2 338 | 588,9 | 3,97 | 3,40 | +16,6 % |
| 1465 Svenljunga | 92 | 1 774 | 568,6 | 3,12 | 1,85 | +69,1 % |
| 1466 Herrljunga | 61 | 1 921 | 566,3 | 3,39 | 2,30 | +47,6 % |
| 1470 Vara | 117 | 1 307 | 572,1 | 2,28 | 2,15 | +6,2 % |
| 1471 Götene | 73 | 1 636 | 574,5 | 2,85 | 2,54 | +12,0 % |
| 1472 Tibro | 81 | 1 897 | 566,7 | 3,35 | 2,40 | +39,2 % |
| 1473 Töreboda | 63 | 1 329 | 520,5 | 2,55 | 1,86 | +37,6 % |
| 1480 Göteborg | 1203 | 6 741 | 666,9 | 10,11 | 9,31 | +8,6 % |
| 1481 Mölndal | 358 | 5 913 | 703,0 | 8,41 | 7,67 | +9,6 % |
| 1482 Kungälv | 313 | 4 949 | 681,7 | 7,26 | 6,21 | +16,9 % |
| 1484 Lysekil | 75 | 3 520 | 609,7 | 5,77 | 6,35 | -9,0 % |
| 1485 Uddevalla | 325 | 3 339 | 617,0 | 5,41 | 4,91 | +10,2 % |
| 1486 Strömstad | 76 | 3 276 | 620,3 | 5,28 | 7,38 | -28,5 % |
| 1487 Vänersborg | 208 | 2 424 | 605,9 | 4,00 | 3,69 | +8,5 % |
| 1488 Trollhättan | 272 | 3 212 | 617,6 | 5,20 | 4,43 | +17,5 % |
| 1489 Alingsås | 253 | 4 030 | 622,4 | 6,47 | 5,71 | +13,3 % |
| 1490 Borås | 446 | 3 283 | 602,6 | 5,45 | 4,67 | +16,6 % |
| 1491 Ulricehamn | 189 | 2 352 | 600,7 | 3,92 | 2,78 | +40,8 % |
| 1492 Åmål | 83 | 1 411 | 560,9 | 2,52 | 2,53 | -0,8 % |
| 1493 Mariestad | 168 | 2 436 | 587,6 | 4,15 | 3,24 | +28,0 % |
| 1494 Lidköping | 197 | 2 746 | 610,0 | 4,50 | 4,63 | -2,7 % |
| 1495 Skara | 83 | 2 287 | 607,3 | 3,77 | 3,55 | +6,2 % |
| 1496 Skövde | 320 | 3 156 | 624,2 | 5,06 | 4,15 | +21,7 % |
| 1497 Hjo | 88 | 2 505 | 584,1 | 4,29 | 2,77 | +54,8 % |
| 1498 Tidaholm | 87 | 1 769 | 564,0 | 3,14 | 2,76 | +13,6 % |
| 1499 Falköping | 187 | 1 933 | 589,6 | 3,28 | 2,85 | +15,2 % |
Värmlands län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1715 Kil | 80 | 2 259 | 583,5 | 3,87 | 3,12 | +24,1 % |
| 1730 Eda | 70 | 1 145 | 573,0 | 2,00 | 2,35 | -15,0 % |
| 1737 Torsby | 62 | 1 311 | 584,3 | 2,24 | 2,12 | +6,0 % |
| 1760 Storfors | 37 | 932 | 555,2 | 1,68 | 1,38 | +21,7 % |
| 1761 Hammarö | 132 | 4 183 | 658,2 | 6,36 | 5,03 | +26,3 % |
| 1762 Munkfors | 38 | 660 | 529,6 | 1,25 | 1,64 | -24,0 % † |
| 1763 Forshaga | 115 | 1 609 | 573,0 | 2,81 | 2,37 | +18,5 % |
| 1764 Grums | 71 | 1 617 | 575,3 | 2,81 | 2,01 | +39,6 % |
| 1765 Årjäng | 50 | 1 745 | 596,1 | 2,93 | 3,46 | -15,3 % |
| 1766 Sunne | 91 | 1 673 | 588,7 | 2,84 | 3,04 | -6,5 % |
| 1780 Karlstad | 436 | 3 548 | 618,7 | 5,73 | 4,81 | +19,1 % |
| 1781 Kristinehamn | 119 | 1 905 | 562,1 | 3,39 | 2,50 | +35,5 % |
| 1782 Filipstad | 72 | 881 | 512,1 | 1,72 | 1,42 | +21,4 % |
| 1783 Hagfors | 133 | 913 | 541,6 | 1,69 | 1,61 | +4,5 % |
| 1784 Arvika | 162 | 1 888 | 565,9 | 3,34 | 2,75 | +21,3 % |
| 1785 Säffle | 107 | 1 481 | 578,0 | 2,56 | 2,56 | -0,1 % |
Örebro län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1814 Lekeberg | 86 | 2 484 | 591,9 | 4,20 | 2,45 | +71,3 % |
| 1860 Laxå | 44 | 1 010 | 551,5 | 1,83 | 1,64 | +11,7 % |
| 1861 Hallsberg | 113 | 1 789 | 567,4 | 3,15 | 2,59 | +21,9 % |
| 1862 Degerfors | 100 | 1 134 | 562,7 | 2,02 | 1,52 | +32,8 % |
| 1863 Hällefors | 48 | 650 | 508,1 | 1,28 | 1,25 | +2,1 % |
| 1864 Ljusnarsberg | 48 | 936 | 499,3 | 1,87 | 1,25 | +49,7 % |
| 1880 Örebro | 565 | 3 927 | 604,2 | 6,50 | 5,31 | +22,4 % |
| 1881 Kumla | 152 | 2 870 | 585,9 | 4,90 | 3,59 | +36,6 % |
| 1882 Askersund | 86 | 1 737 | 586,3 | 2,96 | 2,39 | +23,9 % |
| 1883 Karlskoga | 221 | 1 883 | 604,0 | 3,12 | 2,62 | +19,0 % |
| 1884 Nora | 73 | 1 862 | 576,4 | 3,23 | 2,83 | +14,1 % |
| 1885 Lindesberg | 162 | 1 601 | 558,9 | 2,86 | 2,11 | +35,8 % |
Västmanlands län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1904 Skinnskatteberg | 48 | 1 133 | 544,5 | 2,08 | 1,60 | +30,2 % |
| 1907 Surahammar | 104 | 1 893 | 569,8 | 3,32 | 2,51 | +32,3 % |
| 1960 Kungsör | 81 | 2 169 | 574,0 | 3,78 | 2,82 | +34,1 % |
| 1961 Hallstahammar | 92 | 2 538 | 576,6 | 4,40 | 3,48 | +26,4 % |
| 1962 Norberg | 27 * | 1 240 | 562,8 | 2,20 | 1,92 | +14,9 % † |
| 1980 Västerås | 755 | 4 236 | 649,4 | 6,52 | 6,15 | +6,1 % |
| 1981 Sala | 133 | 2 224 | 567,7 | 3,92 | 3,44 | +14,0 % |
| 1982 Fagersta | 64 | 1 365 | 579,2 | 2,36 | 1,95 | +20,8 % |
| 1983 Köping | 109 | 2 339 | 574,7 | 4,07 | 3,04 | +34,0 % |
| 1984 Arboga | 92 | 2 140 | 563,1 | 3,80 | 2,63 | +44,4 % |
Dalarnas län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 Vansbro | 41 | 1 002 | 520,1 | 1,93 | 1,41 | +36,9 % |
| 2023 Malung-Sälen | 75 | 2 297 | 567,2 | 4,05 | 2,25 | +80,4 % |
| 2026 Gagnef | 95 | 1 714 | 574,3 | 2,98 | 2,33 | +28,3 % |
| 2029 Leksand | 94 | 2 844 | 591,5 | 4,81 | 4,33 | +11,0 % |
| 2031 Rättvik | 84 | 2 322 | 556,8 | 4,17 | 3,33 | +25,3 % |
| 2034 Orsa | 56 | 1 864 | 537,5 | 3,47 | 2,60 | +33,3 % |
| 2039 Älvdalen | 39 | 1 801 | 544,2 | 3,31 | 2,09 | +58,2 % |
| 2061 Smedjebacken | 91 | 1 426 | 585,8 | 2,43 | 2,06 | +18,4 % |
| 2062 Mora | 109 | 2 375 | 571,0 | 4,16 | 2,96 | +40,6 % |
| 2080 Falun | 341 | 3 534 | 617,2 | 5,73 | 4,56 | +25,5 % |
| 2081 Borlänge | 307 | 2 630 | 587,3 | 4,48 | 4,02 | +11,3 % |
| 2082 Säter | 89 | 2 147 | 584,6 | 3,67 | 2,55 | +44,0 % |
| 2083 Hedemora | 119 | 1 614 | 557,7 | 2,89 | 2,11 | +36,9 % |
| 2084 Avesta | 129 | 1 880 | 576,7 | 3,26 | 2,28 | +42,9 % |
| 2085 Ludvika | 204 | 1 597 | 582,6 | 2,74 | 2,22 | +23,6 % |
Gävleborgs län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2101 Ockelbo | 44 | 1 232 | 529,2 | 2,33 | 2,06 | +13,1 % |
| 2104 Hofors | 84 | 1 198 | 573,5 | 2,09 | 1,48 | +41,4 % |
| 2121 Ovanåker | 48 | 1 236 | 532,9 | 2,32 | 1,82 | +27,6 % |
| 2132 Nordanstig | 68 | 986 | 531,3 | 1,86 | 1,74 | +6,4 % |
| 2161 Ljusdal | 133 | 1 756 | 543,3 | 3,23 | 2,23 | +44,8 % |
| 2180 Gävle | 479 | 3 343 | 607,4 | 5,50 | 4,89 | +12,5 % |
| 2181 Sandviken | 315 | 1 935 | 601,2 | 3,22 | 2,98 | +8,0 % |
| 2182 Söderhamn | 144 | 1 636 | 562,3 | 2,91 | 2,02 | +44,1 % |
| 2183 Bollnäs | 151 | 1 474 | 552,9 | 2,67 | 2,47 | +7,7 % |
| 2184 Hudiksvall | 232 | 2 176 | 580,1 | 3,75 | 2,64 | +41,9 % |
Västernorrlands län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2260 Ånge | 78 | 826 | 550,0 | 1,50 | 0,96 | +57,1 % |
| 2262 Timrå | 109 | 1 747 | 588,2 | 2,97 | 2,48 | +19,9 % |
| 2280 Härnösand | 189 | 1 438 | 556,6 | 2,58 | 2,17 | +19,2 % |
| 2281 Sundsvall | 537 | 2 649 | 615,3 | 4,31 | 3,64 | +18,4 % |
| 2282 Kramfors | 167 | 719 | 539,8 | 1,33 | 1,12 | +18,7 % |
| 2283 Sollefteå | 135 | 845 | 528,4 | 1,60 | 1,20 | +33,7 % |
| 2284 Örnsköldsvik | 343 | 1 669 | 597,1 | 2,80 | 2,34 | +19,4 % |
Jämtlands län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2303 Ragunda | 34 | 544 | 536,6 | 1,01 | 0,95 | +6,2 % |
| 2305 Bräcke | 46 | 727 | 520,2 | 1,40 | 1,07 | +30,4 % |
| 2309 Krokom | 128 | 2 528 | 600,3 | 4,21 | 3,25 | +29,4 % |
| 2313 Strömsund | 82 | 752 | 501,3 | 1,50 | 1,30 | +15,6 % |
| 2321 Åre | 104 | 3 842 | 604,1 | 6,36 | 4,26 | +49,4 % |
| 2326 Berg | 46 | 1 059 | 530,8 | 2,00 | 1,85 | +7,7 % |
| 2361 Härjedalen | 85 | 1 773 | 551,3 | 3,22 | 2,64 | +22,0 % |
| 2380 Östersund | 293 | 3 648 | 597,1 | 6,11 | 5,08 | +20,3 % |
Västerbottens län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2401 Nordmaling | 45 | 1 293 | 577,4 | 2,24 | 1,75 | +28,2 % |
| 2403 Bjurholm | 16 * | 955 | 519,9 | 1,84 | 1,12 | +63,5 % † |
| 2404 Vindeln | 39 | 1 151 | 568,0 | 2,03 | 1,40 | +44,7 % |
| 2409 Robertsfors | 57 | 1 601 | 561,6 | 2,85 | 1,39 | +105,4 % |
| 2417 Norsjö | 26 * | 741 | 541,0 | 1,37 | 0,97 | +41,3 % † |
| 2418 Malå | 18 * | 649 | 533,7 | 1,22 | 1,07 | +14,2 % † |
| 2421 Storuman | 41 | 963 | 530,8 | 1,81 | 1,28 | +42,3 % |
| 2422 Sorsele | 18 * | 567 | 524,1 | 1,08 | 1,10 | -1,5 % † |
| 2425 Dorotea | 13 * | 559 | 501,5 | 1,11 | 1,19 | -6,2 % † |
| 2460 Vännäs | 71 | 2 391 | 593,5 | 4,03 | 2,46 | +63,8 % |
| 2462 Vilhelmina | 51 | 656 | 518,0 | 1,27 | 1,35 | -6,2 % |
| 2463 Åsele | 29 * | 518 | 519,0 | 1,00 | 0,84 | +18,9 % † |
| 2480 Umeå | 664 | 4 102 | 618,8 | 6,63 | 5,60 | +18,3 % |
| 2481 Lycksele | 75 | 1 343 | 570,2 | 2,36 | 2,01 | +17,0 % |
| 2482 Skellefteå | 592 | 2 460 | 619,0 | 3,97 | 2,51 | +58,4 % |
Norrbottens län
| Kod och kommun | Köp 2024 | Huspris, tkr | Medianinkomst, tkr | Kvot 2024 | Kvot 2011 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2505 Arvidsjaur | 49 | 1 109 | 543,1 | 2,04 | 1,57 | +29,9 % |
| 2506 Arjeplog | 18 * | 1 314 | 595,2 | 2,21 | 1,52 | +45,1 % † |
| 2510 Jokkmokk | 32 | 1 013 | 554,6 | 1,83 | 1,25 | +46,3 % |
| 2513 Överkalix | 35 | 613 | 498,6 | 1,23 | 0,84 | +45,7 % |
| 2514 Kalix | 102 | 1 062 | 548,0 | 1,94 | 1,20 | +61,8 % |
| 2518 Övertorneå | 23 * | 571 | 508,7 | 1,12 | 1,20 | -6,2 % † |
| 2521 Pajala | 37 | 811 | 530,1 | 1,53 | 1,53 | +0,2 % |
| 2523 Gällivare | 94 | 2 323 | 662,0 | 3,51 | 2,25 | +55,8 % |
| 2560 Älvsbyn | 88 | 947 | 564,7 | 1,68 | 1,26 | +32,9 % |
| 2580 Luleå | 388 | 3 328 | 633,2 | 5,26 | 4,72 | +11,4 % |
| 2581 Piteå | 360 | 2 103 | 609,9 | 3,45 | 2,29 | +50,4 % |
| 2582 Boden | 146 | 1 771 | 606,9 | 2,92 | 1,84 | +58,3 % |
| 2583 Haparanda | 51 | 1 130 | 505,2 | 2,24 | 2,23 | +0,2 % |
| 2584 Kiruna | 55 | 2 299 | 689,6 | 3,33 | 2,88 | +15,7 % |
Varför jämförelsen slutar 2024
Vid datauttaget den 15 oktober 2026 sträckte sig den valda årsserien för hushållsinkomster till 2024. Husprisstatistiken gick till 2025. Det senaste gemensamma helåret är därför 2024. Att dividera 2025 års huspriser med 2024 års inkomster skulle ge ett annat mått och riskera att framstå som en jämförelse för samma år.
Som separat uppdatering var rikets medelpris för permanenta småhus 3 913 000 kronor år 2025, med 57 184 köp. Den uppgiften används inte i våra pris–inkomstkvoter. Den är inte heller samma serie som ett kvalitetsjusterat fastighetsprisindex.
Så har vi räknat
Underlaget kommer från tre tabeller hos SCB. FastprisSHRegionAr ger köpeskillingens medelvärde och antal köp för permanentbostäder utan tomträtt. TabVX4bDispInkN ger median disponibel inkomst för valda hushållstyper och åldrar, i det senaste redovisade årets priser. KPIFastAmed ger fastställda årsmedeltal för KPI, med 1980 som basår.
För varje år räknas medelpriset om så här: medelpris i löpande kronor × KPI 2024 / KPI för året. Därefter divideras priset i 2024 års kronor med medianinkomsten i 2024 års kronor. KPI för 2011 är 311,43 och för 2024 415,15. Eftersom båda beloppen har samma enhet kan beräkningen göras i tusental kronor utan att kvoten ändras.
Rikets kvot 2011 blir exempelvis (2 050 × 415,15 / 311,43) / 519,9 ≈ 5,26. För 2024 blir den 3 758 / 628,0 ≈ 5,98. Den relativa förändringen räknas som (kvot 2024 / kvot 2011 − 1) × 100. Skillnaden 5,98 − 5,26 är alltså inte samma sak som den procentuella förändringen på 13,8 procent.
Serier som börjar vid index 100 räknas som årets värde dividerat med värdet 2011, multiplicerat med 100. Diagrammens värden avrundas till två decimaler. Underliggande beräkningar behåller full beräkningsprecision. SCB:s egna publicerade pris- och inkomstbelopp är redan avrundade, vilket sätter en gräns för precisionen.
Kommunerna kopplas samman med kommunkod, inte med namn. Alla 290 kommuner har numeriska värden för de uttagna pris- och inkomstobservationerna. Inga saknade värden har ersatts med noll eller uppskattats. Köpgränsen tillämpas först på rangordningen; den tar inte bort kommuner från datafilen.
Begränsningar som påverkar tolkningen
Medelpriset kan påverkas av att större, mindre eller annorlunda belägna hus säljs olika år. Jämförelsen är därför inte ett mått på värdeförändringen för ett oförändrat hus. För den frågan behövs ett kvalitetsjusterat prisindex. Medianinkomsten tillhör inte nödvändigtvis ett hushåll som vill köpa ett av de sålda husen.
Disponibel inkomst omfattar realiserade kapitalvinster och kapitalförluster. Den är alltså inte enbart löpande arbetsinkomst. Ett bostadsbyte kan påverka inkomststatistiken genom en realiserad vinst. Hushållens tillgångar, ärvda pengar och redan ägda bostäder mäts däremot inte av kvoten.
SCB:s inkomstpopulation avser bland annat helårshushåll, där de vuxna varit folkbokförda i Sverige vid både årets början och slut. Tabellen innehåller reviderad historik, bland annat för hur växelvis boende barn hanteras. Vi använder samma aktuella uttag för hela perioden, inte årsvisa kopior från olika publiceringstillfällen.
Hushållstypernas storlek och ålderssammansättning kan ändras över tid. Både pensionärshushåll och yngre hushåll finns i 18+-gruppen. Kvoten tar inte hänsyn till hushållets konsumtionsbehov, kreditprövning eller den faktiska bolåneräntan. Den kan därför inte ensam avgöra om ett husköp är möjligt, lämpligt eller ekonomiskt hållbart.
Ladda ned data och kontrollera beräkningarna
Alla värden i tabeller och diagram bygger på SCB-uttaget den 15 oktober 2026. Här finns även inkomster och kvoter för fler hushållstyper och åldersurval än i huvudtabellen:
- Alla kommuner 2024, med hushålls- och åldersjämförelser (CSV).
- Hela årsserien för kommuner, län och riket 2011–2024 (CSV).
- Källuttag, frågeval, metadata och beräkningsunderlag (ZIP).
Datafilerna använder kommunkoder och SCB:s hushållskoder. En svensk variabelförklaring följer med ZIP-filen. Jämförelsen uppdateras när ett nytt gemensamt helår finns för både priser och hushållsinkomster. Senare korrigeringar hos SCB kan innebära att historiska värden behöver ändras.
Källor
- SCB: Försålda småhus efter region och fastighetstyp, FastprisSHRegionAr · Kontrollerad 2026-10-15
- SCB: Disponibel inkomst för hushåll, TabVX4bDispInkN · Kontrollerad 2026-10-15
- SCB: KPI, fastställda årsmedeltal, KPIFastAmed · Kontrollerad 2026-10-15
